1991-2000 : 1999-07-02. Festszetrõl fehren-feketn |
1999-07-02. Festszetrõl fehren-feketn
Megjelent: Szentesi let 1999-07-02
Koszta Jzsef szletsnek 130. s hallnak 50. vforduli kztt (1991-1999) mr nem adtak ki egyetlen Koszta-monogrfit sem, hiszen megrtk õt Bnyi Lszl, Aradi Nra s Egri Mria is. Nagy segtsgnkre is voltak mindahnyan abban a munkban, mely az eddig mg kzletlen forrsokra tmaszkodva a Szentesi letben ngy folytatsban a Mester hallnak fl vszzados forduljra most elõszr itt jelenik meg nyomtatsban. Az tdik rszben pedig elsõ monogrfusnak, Bnyi Lszlnak a Kerepesi temetõben, 1999. jlius 30-n elmondand emlkbeszdt adjuk majd kzre.
Egy klns dokumentumtrlat nylt meg Szentesen, KOSZTA Jzsef szletsnek 130. vforduljn a Vrosi Knyvtrban. Ksõbb ezt a trlatot elhelyeztk a Koszta Jzsef Mzeum szvben" a Koszta-teremben a krs-krl felakasztott kpek fltt, idõrendben. Eredendõen polgrpukkaszt" sajt-cittumokat talltunk Kosztrl, de ksõbb rjttnk, hogy a majdnem teljes sajt-kritika-gyûjtemny egyb ltalnos tanulsgokat inicil, s a helyi aktualitsokat is egy szp csokorba gyûjti.
A trlatnak eredendõen csak Szentesen, s csakis a Knyvtrban volt (1991-ben mg volt) helye, hiszen csak gy vlogathatott nem jellemzõt", furcst, tveset, extrt, st mg felhbortt is a sajtbl s szakirodalombl egyszerre. Mgis ki kellett lpni vele a helyi extremitsok krbõl, mert itt a legkorbbi (1894), s a legksõbbi (1949) citci kztt tbb mint fl vszzad telt el. Kt nagy vilggs, tbb mûvszi forradalom, s ennek az idõszaknak a kellõs kzepbe esett Koszta Jzsef szentesi mûkdse (1912-1949), melyet harmincnyolc ven t õ is szentesiknt" lt meg. zls, s vlogats krdse, hogy ebbõl az emlkanyagbl mit tartunk mrtkadnak, megrktendõnek, s hogy mi az, amit csak megemltnk...
Emltsre mlt, hogy a klnc Kosztrl Szentesen anekdotk sora maradt fenn, ami mg most is dsul. Br Bnyi Lszlval, Koszta elsõ monogrfusval kell egyet rtennk, aki szerint az ... anekdotk jelentõsgnek megtlsben ... ne essk flrerts, fontossgot tulajdontani nekik krlbell annyit jelentene, mint a tuds felfedezse helyett azt mltatni, amit gondolkozsa kzben a botjval a porba firklt.." Ennek ellenre a szentesi Koszta-mesk azta is fejlõdnek. Vgsõ kicsengsk szerint jobbra arrl szlnak, hogy Kosztnak a vrosban nem akadt bartja. Vlasztott krnyezete, a tanyasi parasztsg amolyan mutatvnyosnak nzte, a kispolgr nem rtette, a gazdag pedig kemnyen lenzte. De mindhrom csoportbeli ugyangy szvesen meghallgatta, kicsit megtoldotta s tovbb is adta a Mester klncsgt altmaszt anekdotkat. A szentesiek Koszta-nkpe teht valamifle egyedi kisajttsa" Kosztnak, pp a lnyegtõl fosztjk meg; attl, hogy festõmûvsz.
Festszett illetõen is kurizum-szmba menõ rsok sora szletett Szentesen. El is neveztk ezeket fehren-feketn" rt kritikknak. Itt megllunk egy kicsit, s az egyetlen festõbart kortrs Rudnay Gyula vlemnyt idzzk; a piktrrl keveset, s igen csnjn kellene beszlni is, meg rni is. Nemcsak azrt, mert a festmnyek nmagukrt beszlnek, hanem azrt is, mert tbbnyire mst beszlnek, mint amit az eszttk belje magyarznak." Rudnay - taln ppen ezrt - legszvesebben a kis Kosztval" szeretett a kpeirõl beszlni, mert ez csak annyibl llott, hogy a festmnnyel szemben llva Koszta csak ennyit mondott: - Ez az! - ez-az! Ekkor mind a ketten tudtk, hogy mi az a Ez az."
Brassi, kolozsvri veibõl nem ismernk sajtkritikkat, s ha voltak is netn, nem sok a remnynk arra, hogy valaha is hozzfrhetõek, kutathatak lesznek. Ezrt rtkeljk nagyra az egyik legelsõ fõvrosi szaksajtban megjelent rvid hrt a Mûvszeti sztndjak adomnyozs"-rl: Br Etvs Lornd valls- s kzoktatsgyi miniszter mûvszeti sztndjat adomnyozott a kvetkezõ festõmûvszeknek: EDVI Ills Aladrnak 600, TAHI Jnosnak, PAPP Sndornak s THEIN Miksnak, NAGY Sndornak, LIGETI Mricznak s STRASSENGRTL Krolynak egyenkint 400, vgl KOSZTA Jzsefnek 250 frt-ot." (Mûvszi Ipar 1894.100 kiemels tõlem RG) Ebbõl a sorbl az igazn kiemelkedõ Edvi-Ills nevt mg ma is jegyezzk, s õ akkor is kiemelkedõ sztndjban rszeslt. De ha a tbbiekrõl kellene elszmolnunk, - valljuk be - zavarba jnnnk, s mg olyan is lenne kztk, akit egy lexikonban sem tallnnk meg. Koszta ott a nv- s rangsor vgn egy benjminnak tûnik, pedig akkor mr Krisztus-kor - igaz, õ mg abbl is letagad hrom vet, mert trsai kztt szgyelli �korossgt". Ebbõl a djbl fl pnzt se kapva nemcsak egy korszak, nemcsak egy irnyzat stksv lett, hanem ki tudja igazn milyen messzirõl felkerekedve s ki tudja valban, hogy meddig tndklve, izmusoktl, csoportosulsoktl tvol, teljesen egyedl maradt nemzetinek s npinek. s ebben taln a hely szellemnek, s Szentesnek is jutott egy kis szerep. Tanulsgos a nvsor s ma mr gy tûnik, hogy Koszta mellõzttsgnek bizonytka. - Vagy taln mgse! Hiszen az igazi mellõzttek neve meg se jelent, sztndjat - ha plyztak is r - nem kaphattak. Hatreset. Mgis szvbõl ajnlom a mindenfle kuratriumoknak, alkalmi zsûriknek a figyelmbe!
Az ismeretlensg tka lt mg 1905-ben is fehren-feketn" a Mesteren. Lyka Kroly kivlan szerkesztett lapjban Koszta nevt egy megtisztelõ kis hrben tvesen szedik a nyomdszok. Nem vette szre mg az olvasszerkesztõ sem -, megkockztatom: taln nem vette volna szre maga Lyka Kroly sem a KITNTETSEK" rovatban, hogy: A Frakni pspk alaptotta kt rmai djat a Kpzõmûvszeti tancs Rti Istvn s Kosztka Jzsef festõknek tlte oda." (Mûvszet 1905/5. 338. kiemels tõlem RG) Pedig ugyanabban a lapban megjelent kpes riporthoz egy szentesi fotogrfus (FRIDRICH Jnos) meghvsra maga a fõszerkesztõ ltogatott vidkre, hogy frappns kpes beszmolt rjon egy ismeretlen szentesi festõrõl (JO Blrl).
|