Bnyi Lszl: Ltogats a legregebb magyar festnl.
Forrs: Szivrvny. 1948-07-24. 15. 1.
Ltogats a legregebb Magyar festnl, a 88 ves Koszta Jzsefnl, aki a Kossuth-djat majdnem visszavitte a postra, mert nem hitte, hogy neki szl – s akit most nyaralni kld a kormny
A Kossuth-djas Koszta Jzsef, a magyar festmvszek nesztora Pesten van. A kultuszminisztrium mvszeti fosztlyn tudtuk meg a hrt, ahol ppen azon buzglkodnak, hogy hamarjban milyen formban is adjk Kosztnak tudtul azt a megbecslst s szeretetet, amivel a demokrcia szmontartja rtkeit.
A dnts hamar megtrtnt. Kosztt felesgvel prhetes gygykezelsre s pihensre Balatonfredre kldi le a minisztrium. Mr gondoskodnak is az autrl meg a kis uticsomagrl s viszik az rmhrt. Kosztnak….buda, Knur Pln ucca 16. A rozoga kis boltves hz hzmester nem tud arrl, hogy itt egy hres festmvsz lakik.
-Hacsak az a kis alacsony regember nem ott a pincelejrnl, a kapu alatt – mondja bizonytalanul.
Bekopogunk , tnyleg itt van elttnk a 88 ves Koszta Jzsef hsges leteprjval, Annuskval. A kor s slyos betegsg ha meg is viselte, de nem trte meg; csillog szemmel, boldogan rvendezik ltogatsunknak. A dvn all egy zskvszonba varrt csomagot kotor el. Izgatottan vgja szt bicskjval a sprgafrcet s elkerlnek az egymsra csavart olajkpek. Felesge segteni akar, de elhrtja:
-Engedj, Annuska, ez az n dolgom.
s mris fradhatatlanul tartja egyik kpt a msik utn maga el, hol a kpre, hol felnk hunyorgatva. A kis szoba fnnyel telik meg. Mly kk s barna sznekben gyazottan, egszsges optimizmussal ragyognak a kpek.
Az egyik klnsen szp kazlas kpnl megszlal a mester:
-Ez a kp alkuban volt mg annakidejn a minisztriummal, de nem jttnk ki az rban, s gy visszamaradt. Bezzeg most ms a helyzet. A felszabaduls ta rzem igazn, hogy trdnek velem. Elbb csomagot kaptam, aztn meg pnzt. Lehet, hogy nem is hiszik el az urak – mosolyodik el, - de visszavittem a pnzt a postra, annyira nem hittem el, hogy nekem szl, de ott aztn megtudtam , hogy mgsem tveds, hanem a demokrcia gondoskodsa a mvszekrl.
Egy szp fiatal fehrruhs lnyt brzol a kvetkez kp.
-Egy vrosi hlgyrl festettem, Csongrdon – bszklkedik az sz mester.
-Ugyan, ugyan, apuska – pirongatja Koszta nni, - de rosszul emlkszik, hiszen az is n voltam otthon a tanyn. De tessk mondani – folytatja vratlanul (felnk fordulva) – tetszenek nknek az absztrakt- kpek? Mert a frjem azt mondja rluk, hogy a frgese majd elhull…
-rl-e a dicssgnek, Mester? – krdezzk vgl.
-Ne haragudjanak – mondja – taln szernytelennek ltszom, de: egyik flemen be, a msikon ki. Az n rmm a munka, mert az gy van, hogy „kenyni” muszj.
Mr csavargatja is egyik vsznt a msik utn, jra bepakolja a zskdarabba, s a csomag megint a dvn al kerl. Koszta nni megmagyarzza:
-Nem hagyja el az uram soha a kpeit. Flti, hogy ellopjk. Az ostrom alatt a kukoricba dugtuk el a padlson, aztn amikor megbetegedett az uram, rltettem egy taligra, melltettem a kpeket s betoltam a csongordi krhzba. De azrt nincs m itt minden kp – fordul suttogra a hangja.
-Azt a tizent darabot, amit deklire festett, nem tudtuk elhozni, csongrdon helyeztem el. Persze, azt hiszi, hogy valahol az is itt van bepakolva, de ne tessk neki szlni.
Ezt knnyen meggrjk, hiszen a meghatottsgtl tnyleg nem igen tudunk szlni. Csak tisztelettel llunk az eltt a festmvsz eltt, aki egy percre sem szakadt el a nptl s akinek letmvt ltva, minden hitnkben megersdnk…
|