1991-2000 : 1999-07-09. Koszta kisajttsa Szentesen - II |
1999-07-09. Koszta kisajttsa Szentesen - II
Forrs: Szentesi let 1999-07-09
Koszta nevt egy megtisztelõ kis hrben tvesen szedik a nyomdszok, nem veszi szre az olvasszerkesztõ sem -, megkockztatom: taln nem vette volna szre maga Lyka Kroly sem a KITNTETSEK" rovatban, hogy: A Frakni pspk alaptotta kt rmai djat a Kpzõmûvszeti tancs Rti Istvn s Kosztka Jzsef festõknek tlte oda." (MÛVSZET 1905/5 338. o. kiemels tõlem RG).
Micsoda sorsszerû, hogy itt s most az a becsszott kis k" betû taln abbl addhatott, hogy a tipogrfus mg sose hallott Kosztrl s Csontvry Kosztkrl meg nem tudta, hogy nem Jzsef, hanem Tivadar... s ha nem a nyomdsz, hanem maga a fõszerkesztõ sem tudhatott eleget, Kosztkrl s Kosztrl, nyilvn az sem juthatott eszkbe, hogy a Napt festõjnek ppen Szentesen, a kisri gygytrban esett ki a pulveros tgely a kezbõl, amikor megtudta, hogy mûvszi terveit egy j, nll patika-brlemnnyel alapozhatja meg, valahol a Felvidken ... Ugyanakkor - termszetesen - lehetett egyszerû htkznapi tveds is (a sajt rdge), hiszen a Mester mr magnak mondhatta 1897-bõl a Mûbartok Kre 3000 korons sztndjt, a szzadvgi prizsi vilgkillts Mention Honorable-jt, s az llam mr t zben vsrolt is tõle. Mg fricska is lehetett az a k" betû, s ppen oda becsszva!
Koszta szentesisgnek a kezdeteit is nagyon nehz megfogni. A vrosi sajt rzkenysgt" jl pldzza, hogy elõszr a Tvoz festõmûvsz" cmmel adott hrt szemlyrõl : Csendben, kevs ember ltal tudva mûkdtt Szentesen a magyar festõgrda egyik tehetsges tagja, Koszta Jzsef, akinek tjkpei s zsnerkpei mr nagy elismerst szereztek mesterknek. Koszta a Lakos-tanyn rendezte be mûtermt, s dolgozott szorgalmasan. A grf Andrssy-fle 200 korons sztndjjal kitntettetvn, most mr csak 8 napig marad krnkben, miutn a mûvszi sztndjjal Szentptervrra utazik az orosz kpzõmûvszet tanulmnyozsra." (Alfldi Ellenzk, 1912. jnius 16.)
Mondhatnnk, hogy a hr igaz, csupn a dj nem 200, hanem 4200 korons volt, s nem Szentptervrra indult a Mester, hanem Belgiumba, majd Hollandiba vitt az tja. Ugyanakkor elkpzelhetõ az is, hogy maga Koszta rejtõzkdtt" a nyilvnossg elõl, amikor megtvesztõ informcival szolglt a tlbuzg vidki firksznak. (Feltehetõen Lakos Jnos Plnak, aki akkoriban kszlt festõnek.) Ktszz" koronjval nyugodtabban alhatott mg nyolc napig a Lakos-tanyn, mert klnben mr msnap mindenki tudta volna, hogy 4200 koronja van. (Az rdg nem alszik Szentesen sem.) Akkoriban ppen 1 Korona volt a napszmbr a Pter-Plkor megindul aratsokon, s ugyanannyi volt a kubikmunkknl is. Egy tlagos szentesi parasztnak, vagy fldmunksnak ppen 15 vi teljes jvedelmrõl volt sz! Ht ha mg azt is megrta volna az jsg a Mesterrõl, hogy alig kt ve kereken 2000 koront, a Rck Szilrd-fle djt stlta el" Prizs utcin! Az viszont elkpzelhetõ, hogy Koszta Oroszorszgba indult volna, de ksõbb valamirt megvltoztatta a terveit.
Feltehetõen ugyanattl a jl rteslt ismeretlentõl" szrmazik a kvetkezõ vi vrosi sajthr is (Alfldi Ellenzk, 1913. .....) : Kevesen tudjk, hogy Szentesen, - ahol mestersgesen tartott mûvsztelep nincs, egy idegenbõl ideszrmazott, kivl festõmûvsz lakik. Koszta Jzsef az a nagytalentum festõmûvsz, akit megkapott Szentes hatrnak pomps alfldi perspektvja, s nlunk telepedett le. Legjabb sikerei is Szenteshez fûzõdnek. Kt kpe volt killtva Kosztnak a tavaszi trlaton. Az egyik =Õszi nap=, berekhti tjkp, melyet a Kpzõmûvszeti Trsulat vsrolt meg, a msik a =Genre= cmû, amelyik a mezõn dolgoz munksnõt brzolja. Ezt a kpet pedig az llam vsrolta meg. Mind a kettõt azrt, mint mûvszi rtkû kpet mzeumban õriztesse az utkor szmra."
A szentesi sajtban mlyfrsnak" is beillõ bvrkodsunk sorn nvumknt elõkerlt kt kzls utn - btran lltom - kerek 33 vig nincs semmifle helyi sajt-adat Koszta Jzsefrõl. Szentes mindig is rzketlen volt sajt tehetsgeire, s ferde szemmel nzett a gyttmnt" festõre. Klncsgei okn, vagy ppen jl megalapozott irigysgbõl? Ezt ma mr nem tudni... Mg az 1943. vi orszgoss lett nneprõl, Horthy Mikls kormnyz 75. szletsnapjra kszttetett egsz alakos festmnyrõl sem tudstott a helyi sajt. Kosztt Szentesnek TOKCSLI Lajos (1914-ben szletett) festõmûvsz, s apsa, FRIDRICH Jnos fnyr mester prbltk bemutatni. - Hiba! Az 1912-13-as sajtkzlemnyt csak 1946-47-ben kveti jabb. Pedig Koszta megszakts nlkl itt lt, nem is olyan messze, a felsõrti Vrhton, a vros klterletn... Tokcsli, aki Rudnaynl vgzett mûvsznvendk, 1943-ban szablyosan �kierõszakolta", hogy Koszta a vrostl kapjon megrendelst - akrmilyet! -, ha Horthy 75 ves, ht fesse meg a kormnyzt! A dolog vgbe is ment, csakhogy az alfldi kolorista Mester az Õfõmltsg r" orra hegyn tbb pirost hagyott, mint azt Lszl Flp eredetijrõl hûen lemsolhatta volna, s gy az nnepi alkalomra kszlt kprõl valsgos sajtcsendet rendeltek el a vros urai. Ki se akasztottk, falnak fordtva talltk egy stt raktrban a felszabadulskor beszabadult npek is. A vszon egy kis darabjt, a fõtri piacon 1946-ban mg felismerte HALSZ Szab Sndor festõmûvsznk, amikor egy kofa krumplit rult rajta. Neki a kivl rusztikus vszon tûnt fl, ezrt a rajta levõ sszes krumplit megvsrolta, hogy a vsznat is elkrhesse. De csaldott", mert a sros fldre tett msik oldaln rismerhetett a Mester Horthy-portrjnak egy rszletre... (Svdorszgba vitte magval, s hogy visszahozta-e, ma is talny...)
A �bkebeli" Koszta-hradsok szerzõjt ppen ezrt sokig kutattuk. Nem tudjuk bizonytani, de legvalsznûbb, hogy ppen LAKOS Jnos Pl szentesi festõmûvsz lehetett az, akivel Koszta kezdetben a Lakos-tanyai (Berekht 25. sz.) mûtermt megosztotta.
(RG)
|