1991-2000 : 1999-07-30. Koszta -tven ve hunyt el |
1999-07-30. Koszta -tven ve hunyt el
Forrs: Szentesi let, 1999-07-30
Ma tven ve, 1949. jlius 29-n, pntek dlutn 6 rakor halt meg Budapesten, a VII. kerlet Kornyi Sndor utcai krhzban, 87 ves korban. A hall oka a hivatalos iratok szerint aggkori vgelgyengls, szvgyengesg volt. Mrta s Flra napjn ppen melegfront kzeledett, s a Gergely-naptr mg Szerafint s Szent Lszl kirly depozcijt is jegyezte. Temetsn Szentesrl nem volt ott senki sem.
Nem gy kpzelte el a hallt. Kemny Simonnak mg a tzes vek vgn egyszer azt nyilatkozta a frissen festett narckpe eltt: "Olyan felindulsban dolgozom, hogy egyszer holtan fogok sszeesni a festllvny eltt!" Az ifj Koszta valban szangvinikus alkat volt. Amikor a Mcsarnok egy stt sarkban "elakasztva" tallta a sajt kpt, bicskt vett el, kimetszette a vsznat s sz nlkl hazavitte. A kutyit mindig rusztotta a hvatlan vendgre. Ha "vletlenl" nem llt meg a vonat a tanyjnl, ht inkbb kiugrott belle. Hrcsg volt a mvszvilgbeli csfneve. Plya Tibor grafikja karikrozza legkitnbben ers jromcsontjt, akaratos arclt, mongolos szeme-hunyort.
Mg harminckettben is gy nyilatkozott Herman Liptnak:
"- A piktor, aki nem a termszetben, mlyen a fldben gykeredzik, az nem az igazi. Annak a fantzija csak agyaglbakon jr! A kiagyalt kp sohasem lehet j. Technikailag taln rdekes, de nincs igazi slya. - Mit csinlok, ha nem festek? Kicsit veszekszem a cselddel. A sznt hozom rendbe, a gymlcsfkat polom, tiszttom, keflem ket. Felmszok egy odatmasztott ltrn, s ettl a kis munktl nagyot llegzik az ember a friss levegn. - Nha bemegyek a vrosba, a kvhzban elbeszlgetek a fiatalsggal; sok mvelt, okos ember akad ott. Nagyokat stlok, jsgot olvasok. - J knn a falun, a tanyn. Megvan a fizikai s lelki kielglsem, s ami a f, pinglhat az ember - bis zur bewustlosigkeit!"
- Hol volt mr akkor mindez? A Mester els gyomorvrzse, amikor Annuska egy jjelen talicskn tolta t a csongrdi krhzba, mr a negyvenes vek elejn bekvetkezett. A kis lelencfit, akit magukhoz vettek, egy eltvedt goly a tanya udvarn tertette le. A mr majd hetven-nyolcvan ves gyermektelen prt apatikus mly gyszba bortotta az eset. Bunkert stak az udvaron, abban aludtak, s mg sokig "Papuknak s Mamuknak" szltottk egymst. A harci esemnyeket Vajda doktor Zrnyi utcai hzban vszeltk t. A tanyra, az istllbl lett mterembe soha vissza nem mehettek. Koszta akkor mr csak "gondolatban" festett, s hiba volt a budai szanatrium s a frd is... Megregedtek. Negyvenhatban a Szabadsg c. lapban megjelent Koszta hallhre. Msnap megcfoltk. Harmadnap arrl rtak, hogy j kpet fest a gyermekkrhz javra. Annusknak ekkor mg arra is volt ereje, hogy a "Stoppol n"-t a Tth Jzsef Sznhzban megrendezett aukcis killtsrl leakassza, s hazavigye, mert azt nem tettk a f helyre. A helyi jsgban kolumns cikk jelent meg, hogy Koszta Jzsef mirt szavaz a Kommunista Prtra. Negyvennyolcban a Kossuth-djrt mr nem utaztak fel a fvrosba, gy azutn megvrtk otthon, mg kihozta Papuknak a posts... A Pusztk Npben Nagy Zoltn mltatta a djazottat. A Nemzeti Szalonban Bka llamtitkr nyitotta meg a trlatt. (Kpeibl egy sem kerlt vissza.) Novemberben Annuska vgrendelkezett a mr-mr ntudatlan Papuka helyett. Hsz-hsz elvitt kpet a Magyar llamnak, s a Szpmvszeti Mzeum leend "Koszta-termnek", ngyet Szentes vrosnak - srjaik rks polsrt -, a tbbit kt testvrnek hagyomnyozta. Nhnyat meg gygyszerekrt, cukorrt eladogatott addig is. De mr nem rhette meg a kvetkez tavaszt. A Kossuth-djbl temettettk el Vajdk. Papuka pedig nem volt hajland tudomsul venni Mamuka hallt. Kis cseldek lttk el utols hnapjaiban, mg Gink Kroly fotmvsz ltogatsa utn Ortutay Gyula s lenya Pestre vitettk a Rusznyk Szanatriumba.
Temetsn - nem Szentesen, ahogy vgrendelkeztek -, hanem a Kerepesi temetben K Sndor bcsztatta a szakma nevben:
"Koszta Jzsefnek, nemzeti festmvszetnk nagy halottjnak ravatalnl a Magyar Dolgozk Prtjnak kegyelett rovom le.
Koszta Jzsef mvszetvel tudatosan llt a dolgoz parasztsg oldalra, szembehelyezkedett ennek mindenfle s fajta elnyomival. Mvszett jllehet nem irnytotta szocialista ntudat s az a felismers, hogy az ri Magyarorszg elnyomott parasztjai csakis a munksosztllyal szvetkezve, ennek vezetse mellett szabadulhatnak meg attl az gynevezett 'paraszti valsgtl', amely lnyegileg szmra elbb a Habsburgokkal val kiegyezs, majd pedig a Horthy-fasizmus bilincseit jelentette. Bilincseket, s azt a nincstelensget, amely minden tkval nyakba szakadt a szz vvel ezeltti szabadsgharcunk buksa utn, s amelynek a fasizmust sztzz Szovjet-hadsereg dicssge vetett vget akkor, amikor gyzelmvel utat nyitott haznkban a szocializmus ptst biztost munks-paraszt szvetsgnek."
A tbbi bekezdsbl csak a vezrmondatokat idzzk:
"Koszta Jzsef mvszetbl hinyzott a szocialista harc tudatossga, amely pldul nagy kortrst, Bir Mihlyt annyira jellemezte...
Koszta Jzsef realizmusa nem rte el a tudatossgnak azt a fokt, mint a nagy orosz forradalmi demokratk realisti, a np kz vitt vndorkilltsok szervezi a 'PEREDVIZSNYIKOK'..."
- Hol van azta Bir Mihly, s mit tudunk a "peredvizsnyikokrl"?
RG
|