1932-02-21. Koszta Jzsef
Forrs: Pesti Napl, 1932-02-21. "Mvszek munka kzben" rovat
rta: Herman Lipt
A Fszek nagytermben egy lelkes tuds indiai lmnyeirl tart eladst vettett kpek, gramofn-lemezek s l emberi hangon nekelt 2000 ves si dalok ksretben. Bizonytani akarja, hogy ott, Gandhi hazjban hnok s smagyarok leszrmazottjai laknak. A levettett kpekrl mintha valban debreceni csiks tpusok tekintennek rnk a fehr turbnok all. A kznsg - nagyobbrszt mvszek - ilyen brndoknak lelkesen tapsol, szvesen hisz bennk.
Mintha nem volna vletlen, hogy ppen e dlutnra beszltk meg Koszta Jzseffel, a kitn festmvsszel egy kis intim beszlgetst munka- s letmdjrl, melyet Szentestl ngy kilomternyire lev tanyjn folytat. Tizentholdas kisgazda, a fld felesbe van kiadva.
Koszta Jzsef lttra, ahogy eredeti alakja a kvhzban vagy klubban nagyritkn felmerl, - mindig az tltt esznkbe, hogy a Gbi-sivatagrl jtt s ppen csak kedvnkrt ltzkdtt t. Kis smagyar, br ersen mongol vagy knai arcvonsokkal (ki ennek a megmondhatja?), mgis magyar beszd, amibe azonban szvesen kever nmet szavakat. Festse eredeti, sznes, egyni, magyaros. De a mvszet magyarsgval gy vagyunk, hogy inkbb Koszta mveszetbl vagyunk hajlandk a magyarsg kritriumait levonni, valamilyen megllaptott idelis magyar festszeti trvnyek kz beszortani. Esznkbe jut Dosztojevszkijnek az a mondata, hogy nemzeti mvszet gy jn ltre, hogy valamelyik j mvsz szintn kifejezi magt.
Most hallgassuk egy kicsit Koszta Jzsefet, mit beszl munkjrl, letrl:
- Reggel felkelek hatkor, kimegyek, megnzem a teheneket. Aztn bemegyek a mterembe, megnzem, hogy mit csinltam tegnap. Napkzben csatangolok, barangolok, kivlasztom a tmt, amit meg akarok festeni.
- Az embernek ilyenkor mr az idegeiben van a kp, izgatja. sszeszedem a ckmkomat s megyek ki festeni. Nyron, gy a dlutn t ra krli hangulatot szeretem, dleltt kiss "nchtern" a termszet. Dolgozom vagy kt ra hosszat odaknn, tovbb nem, mert vltozik a vilgts. De nha tzszer is kimegyek ugyanahhoz a tmhoz, odahaza alig korriglok rajta valamit. Csak a termszet eltt szeretem festeni a kpet.
- Nha persze knldik az ember, mint a kutya, s a tizedik prblkozs utn hirtelen levakarja az egszet, mert rzi, hogy ez nem az, amit szeretne. Akkor aztn felllegzik, mert az a sok odakent vacak nem dgleszti a sznt.
- Az rzsek jra frissek s a piktori lendlet jra forrong. A knlds aztn mgis kifzetdik. A hrom kirlyok cm kpemen, (ami a mzeumban van) tavasztl szig dolgoztam s nem jutottam semmire. Akkor aztn egy j vsznon 8 nap alatt megfestettem s j lett.
- Hallom rla, hogy transzponlom kpeimen a szneket. Csodlkozom rajta, ha azt mondjk, hogy nem olyan a kp, mint ahogy a termszetben van. Pedig n csak azt csinlom, ami ott van! Persze, nem szoktam nzni a rszleteket, hanem az egszet. Nem egy sznt, egy tnust kln, hanem egytt a mellette lvvel. gy aztn az g nha azrt sttebb, hogy a fehr fal, melyre rst a nap, "kiblicceljen". A kpen a termszet egyttes megjelense legyen.
- Kpekre, se rgire, se jabbakra, nem gondolok fests kzben. Nagyon szeretnm utnozni a nagy mestereket, Velazquezt, Goyt vagy akr egy Claude Monet-t, - akiket szeretek, mert k is szintn azt csinltk, amit lttak - de nem tudom. Csak a termszetet magt: csak hozz tudok ragaszkodni. s csakis gy lesz j a kp!
- A kispekullt, hideg kpeket nem szeretem. A mvszet szljon a llekhez. Voltam tavaly pr hnapig Prizsban. Sok kpet lttam. De ezek az j irnyzatok, divatok hamarosan elmlnak. Lehet, hogy nem rtek hozz. Hiba mondja valaki, hogy beszljek arabusul, ha nem tudok! Vannak j nev piktorok, kik egsz letkben hatsok alatt dolgoztak, mindig utnoztak. Ez nem r semmit. Igen, akik a sajt nyelvkn beszlnek, egy Rembrandt vagy akr egy Manet!
- A piktor, aki nem a termszetben, mlyen a fldben gykeredzik, az nem az igazi. Annak a fantzija csak nagylbakon jr! A kiagyalt kp sohasem lehet j. Technikailag tn rdekes - de nincs igazi slya.
- Mit csinlok, ha nem festek? Kicsit veszekszem a cselddel. A sznt hozom rendbe, a gymlcsfimat polom, tiszttom, keflem ket. Felmszok egy odatmasztott ltrn s ettl a kis munktl nagyot llegzik az ember a friss levegn.
- Nha bemegyek a vrosba, a kvhzban elbeszlgetek a fiatalsggal, sok mvelt, okos akad ott. Nagyokat stlok, jsgot olvasok.
- J knn a falun, a tanyn. Megvan a fizikai s lelki kielglsem s ami a f, pinglhat az ember "bis zur Bewustlosigkeit"!
|