1927. Koszta Jzsef
Forrs: Magyar Mvszet, 3. vf. 5. szm, 1927
rta: Dmtr Istvn
A Szpmvszeti Mzeum magyar galrijban, ahol festk s kpek fltt a tn idvel jra s jra felvetdik a maradandsg krdse: egsz sor Koszta-kp van. Az egyik a kpek kzl: fldmvesek, amint hazatrnek a rnrl, munka utn az des pihensbe. A ks-dlutni vilgts egyenletesen elosztott fnyben mozg parasztfigurk jelentkeny kvalitsok hordozi. Le lehet olvasni rluk a gondos termszettanulmnyt, a megfigyels hsgt, a j iskolban szerzett rajztuds biztonsgt. Csak egyet nehz leolvasni, els megpillantsra s a katalgus segtsge nlkl: azt, hogy ez a szrkleti tnusokban tartott kp Koszta Jzsef mve. Aki megll eltte, beszlhet az egsz irnyzatrl amely egykor, a mult szzad kilencvenes veinek kzepn, Mnchenben s msutt (Prisban mr alig) foglalkoztatta a festket. Eszbe fog jutni a trgyilagossgra trekv naturalizmus korszaka, de bajosan jut eszbe az a fest, aki senki mssal ssze nem tveszthet mdon tzes szneivel, lesen kivillan fnymasszival, szenvedlyes ecsetnyomokkal ll elnk akkor, ha valaki kiejti ezt a nevet: Koszta Jzsef.
A kzenfekv magyarzat termszetesen benne van a kp dtumban, amely azt kzli, hogy Koszta 1897-ben festette a hazatr fldmveseket. Harminchrom ves volt, amikor a kpen mg a festk friss szaga rzdtt s a friss festkszag ellenre egy napon arra bredt, hogy megszerezte vele plyjnak hivatalos sznezet els sikert. Meg kell adni, nem ppen knny siker volt, hogy ez a kp llami rszrl tallt gazdra. A knnyen kaphat elismershez hinyzott belle a konvenci tisztelete, az akadmiai hagyomnyokon nevelt zls krludvarlsa. Koszta kpe a hazatr fldmvesekrl azzal a trekvssel tart rokonsgot, amelyet legharcosabban a nagybnyai hegyoldalakra teleplt festk reprezentltak, mg ha nincs is meg rajta a nagybnyaiak sznlt, tnusfest ereje. Mindenesetre jellemz s rdekes ez a kp a mveknek abban a nagy csaldjban, amelyet hivatott s termkeny kzzel Koszta Jzsef festett ssze egy mvszvgyaktl lobog munks let alatt. Jllehet, mint mr emltettk, nem rezteti az eredeti kpessgnek azt a zamatt, ami rengeteg kp kzl is rgtn s kiharsogva marknsan rvall Kosztra: jellemz azrt, mert a mrfldk szerepben mutatja, hogy Koszta Jzsef honnan s hogyan indult s mifle utat tett meg, amg a sokak melll eljutott a kevesek, a mesterek kz.
Koszta mvszetnek legigazibb s diadalmas hangja, stlusnak teljessge ksn alakult ki. Annl jval ksbb, ahogyan ez a klnbz mvszi letrajzokban rendszerint trtnni szokott. Az vek oly szakban, amikor sokan az ismtlsek krhintjn vesztegelnek, korbbi eredmnyeket higtanak aprpnzre, jobb esetben megmaradnak sznvonalukon, de gyakoribb esetben mr lefel esik tehetsgk irnytje: Koszta ahhoz a vndorhoz hasonlan jelent meg a mvszet piacn, aki mesebeli vsrfikkal telt kosarat cipel a karjn. Az utols tz esztendre esik ez az rkezs, a festszet esemnyeknt abban az idben, amikor a lerombolt orszghatrok ltal teremtett vigasztalan atmoszfrban az ilyfajta esemnyek azt is jelenthettk, hogy nincs vgleg veszve minden.
Koszta Jzsef 1920-ban rendezte meg azt a gyjtemnyes killtst, amely mvszplyjnak legnevezetesebb llomsa. Azok szmra is, akik rgebbrl ismertk, munkit szmon tartottk: meglep s izgat volt, ahogyan Koszta a ds szpsgek csokrval, alkoterejnek frissessgvel szinte lovasrohamszeren elretrt. Mit jelentett az a killts? Nem valami klnleges ksrletet, amely a maga extratrjval azt akarta megmutatni, hogy most miknt festenek, mi a legjabb, a dernier cri Prisban. Nem is holmi hitehagyst, hirtelen kanyarodsban val elfordulst az eddig kvetett mvszi cltl. Festidelok szempontjbl nem lehet azt mondani, hogy Koszta megvltozott volna. Ellenben vltozott a zengs, ahogyan ezeknek az ideloknak szolglatban; Koszta kezben megszlalt a hangszer. Az trtnt egyszeren, hogy ami mg hinyzott mvszetbl, arra teljesen rtallt. Tulajdonkp csak rnyalatokrl volt sz, amelyekkel az 1920 krl keltezett, Szentesen festett j kpek a korbbiaktl klnbztek. Ezeken az rnyalatokon azonban sok minden, a lnyeg fordult: Koszta mvszetnek dnt rangja, alakjnak mlygyker helye a festk kzt.
Mindenki emlkezhet r, mert csak ht ve, hogy a hats, amit e killts keltett, min volt a sajtkritika a mvsrlk szkebb kre s a nagykznsg frontjn.
Nem tlzs, hogy az tvent ves Koszta Jzsefet a kzvlemny valsggal flfedezte. Pr nap alatt tbbet rtak s beszltek rla, mint azeltt vtizedeken t. St szintn szlva, Koszta neve olyformn hangzott, mintha elszr csengett volna a flekben. Az emberek ltalban azt krdezgettk, vajjon eddig merrefel tartzkodott s bizonyos, hogy az az alkalmi mvsrl-ismersm, aki az akkoriban leromlott magyar pnzt, igen helyesen, kpekbe fektette, nem egyedl hihette azt, amit egy napon gy adott rtsemre: prtolni kell a fiatalokat is, ma vettem egy Koszta-kpet.
Klns dolog ez, oly mvsznl, aki mgtt hossz mult van, aki majd minden esztendben killtott, hol a Mcsarnokban, hol msutt. Akkor mg rthet volna, ha Koszta korbbi munki, fajslyt tekintve, nem rtk volna el azt a mrtket, ami ahhoz szksges, hogy valakit szrevegyenek, elismerjenek s megjegyezzenek. Errl azonban sz sem lehet Koszta esetben: a hazatr fldmvesekrl festett kpe csak els, de korntsem utols kpe volt a Szpmvszeti Mzeumban. Klnbz idkzkben szp szmmal kvettk msok, jell annak, hogy Koszta vvd, kibontakozst keres, de ers tehetsge nem volt vka al rejtett titok. Mgis: ott, ahol a siker szletik, a nv ismertsge jobbra vagy balra fordul, valahogyan napirendre trtek fltte. Tudomsul vettk, ha a vidkrl, ahol llandan lt, az alfldi tanykrl, amelyeket festkesldval jrt, megjelent a fvrosban, fel-felbukkant a mvsz-kvhzban. De amikor eltnt s rendszerint hamar tnt el, ez krlbell egyrtelm volt az elfelejtssel. A magyarzatot taln fltte egyszer, csendes s rusztikus lnyben kell keresni, amely ahogyan idegenl rezte magt a boulevard-levegben, ugyangy hinyzottak belle azok a szemlyes adomnyok, amelyeknek birtokban gyes s okos, de hozz nem mrhet talentumok is tudnak szerepelni, nmagukrl beszltetni. Vgl persze ez az egsz problma mindegy, nem fontos magnak a festszetnek szempontjbl. Nem fontos azrt, mert ha hossz vtizedek alatt Kosztban keringhetett is miatta bizonyos titkolt kesersg: a mvszete nem gyenglt alatta, hanem pp ellenkezleg tovbbrleldtt, hogy villamossggal teltve, egy napon gy rjen bennnket, mint a mezn elkalandozt a nyri zivatar.
Koszta mvei kzt van egy rgi kp, amelynek - motvumt tekintve, de egyb okon is - nincs kze a szentesi tanyarszletekhez. Amit brzol, az nem napsttte kukorics, a flledt alfldi est sttjbl kivilgt fehrfal paraszthz, hanem Mtys s az olasz kirlyleny, Beatrix tallkozsa. A termszetben val krlnzs helyett trtneti alap elkpzels termke: kompozci. Koszta nmi nosztalgival emlti, mert annak idejn, amikor az rk vros, Rma falai kzt a rgi mestereket tanulmnyozta, sokat foglalkozott a feladattal, de a kp csak vzlatban maradt meg, a nagy s vgleges megolds nem kszlt el sohasem. Br flvethet a krds, vajjon a nagy kpen ugyangy rvnyeslt volna-e a mostaninak ereje, a szinte improvizciszeren hat festi egysg: a nosztalgia jogosult lehet, mint mindenki, aki elkezd valamit, kedvvel s remnnyel, de nem fejezhet be. Viszont Koszta egsz oeuvre-jt tekintve, mgis gy tnik, hogy ez a Mtys s Beatrix-fle tallkoz, a kompozci fel tett lps csak oldalra val kitrs azon a haladvonalon, amely Koszta munkssgban hzhat. Nem vletlen, hogy az a viszony, amely Kosztt egy idben a Benczr-iskolhoz fzte, nem volt tarts, hogy a kompozci nem bukkan fel tbb munkssga sorn, hogy mvszi kibontakozsa olyannak alakult, aminnek ismerjk, egyszer a szabad horizont al embereket lltva, msszor figura nlkl tolmcsolva a tj optikai szpsgt, de mindig a vltoz valsgot figyelve, hozzigazodva s belle indulva ki.
Azon a hossz ton, amelyet Koszta megtett, kezdve a tavaszi fiatalsg napjaitl a rvbejutsig, bven lehettek s voltak is gytrdsei, vvdsai nmagval s mestersgvel. Bizonyos azonban, hogy ami elrevitte, mvszett hatrozott kiformlta, klnbz nagyobb kerlktl visszatartotta, az nem az elmleti meggondolsok, hanem az egszsges festi sztn erejnek gyzelme. Az a lktet, minden zben frfias temperamentum, amely Kosztban lakozik, a "Hazatrk" cm kpen mg bizonyos iskolai korltok kz szorulva, btortalan szav. Azt a rajzltsos eladst, amelynek ez a kp jellemz darabja, csakhamar azutn egyre jobban kezdi felvltani a szles ecsetjrs, a faktra foltszersge. A cl, ami fel innen kezdve Koszta trekszik: a kpet ltet szn elemnek megragadsa. Nem a tarkasg, hanem a kevs vltozat, de annl intenzvebb sznessg. A fekete rnyk, ami alakjaira vetdik s amit egy-egy figurja vet, sokig mintha zavar ballasztknt jelenne meg ebben a sznessgre val trekvsben. A feketesgnek kiss tlontl trtn hangslya, prosulva az ugyancsak szles s sokszor csapkodva sznt ecsetkezelssel, az ebbl a korbl val kpeinek nyers zt ad. Teljesen kikszbldik azonban ez azokban az vekben, amelyek mr a hborra es vek s amelyeknek eredmnyeit szuvern mdon vonultatta fel az 1917-es, de mg inkbb az 1920-as killts. Koszta sznei: a dominl kkek, srgk, pirosak itt rik el igazi tzket, tnusai rnyalatgazdagsgukat. A feketnek itt is van szerepe, fleg amikor a Koszta ltal annyira kedvelt nyri alfld est szll le a kis hzakra s udvarokra. De ez a szerep csak arra szolgl, hogy fokozza a vilgt sznek ellenttt: a fehr szn gy hangzik ki belle, mint a stt csndbl az les kilts. Mindenkp teljess ekkor lett Koszta mvszete: nvekedett dinamikai erben s amellett tszvdtt a finomsg futamaival.
Koszta alfldi kpei genre-clzatok nlkl, tisztn festi rtelemben felfogott brzolsok. Ma is gy, mint rgen a termszetben keresi festenivalit, de vgs fokon kialakult egyni stlusa oly vonsokat is mutat mvszetben, amelyek mr nem "naturalista" vonsok. Nmi dekoratv beszivrgs kerl kpeinek hatelemei kz, amelyeket szinte elnt az rzsek ds ramlsa. jkelet szval akr "expresszi"-nak is nevezhet a kvlrl kapott benyomsoknak, a termszetbl vett kpnek ez a bels thangszereltsge. Anlkl persze, hogy holmi szndkos tendencirl, tervszer szmtsrl lenne sz, anlkl hogy lnyegben megvltozna Koszta mvszetnek vezrszlama: megmaradni a termszet mellett, tolmcsolni a benne nyert lmnyeket. Semmi sincs messzebb a szisztmafestk kiagyalt unalmtl, mint Koszta kpei.
Koszta Jzsef jrt, idztt s dolgozott Szolnokon, Cibakhzn s mg kzvetlenl a hbor eltt a kossuthista vrosban, Szentesen telepedett le, ahol azta l. Alakjaival, kk s haragv egvel, fnyvel s meleg jszakival a szentesi hatr rlelte ki mvszett, amely motvumok dolgban egybknt nem sokvltozat. Hasonlan maghoz a bzatblk vgtelen tengerhez, az Alfldhz, ahol csak az egszen otthonos, fogkony s begyakorlott szem fedezheti fl, hogy mi a klnbsg az egymsra kvetkez tanyaudvarok, gmes kutak, kis pejlovak, csirkelak s fejkends kukoricafosztk kzt.
Koszta brassi szlets, az apja-anyja hromszk megyei. A neve, etimolgiai eredetvel, mindenesetre msfle fajta fel mutat, mint amit turni vgs arca s a nagyknsgi fld tpusaira t fltte zmk, mokny alakja demonstrl. Ezt a nvkrdst persze csak rdekessgknt emltjk, nem azrt, mintha brmin megllaptst lehetne levonni belle. Mert a mvszete is minden atomjban: magyar. Annyira az, hogy ha a vilg festinek nemzetkzi sszesereglsn arrl van sz, vajjon mely kpek vonuljanak fel festszetnk magyarsgnak jellemzsre: Koszta kpei nem maradhatnak ki. St a helyk ott van a legelszr felvonulk rendjben.
|